Hej och god morgon!
Det blev lite utforskande av stigar och vägar med gravel-cykeln även i lördags. Älskar verkligen den där cykeln. Hittade en del fint och fick en skön timme på cykeln i friska luften efter att ha kört 2*10 minuter på Neobiken med dålig känsla innan. Jag gillar också min gula Siroko-tröja, tyvärr så finns den inte på lager eller går inte att köpa längre annars hade jag tipsat er om den.
Redan i fredags så nådde jag mitt träningsmål för månaden men jag tränade också i helgen så totalt blev det 2717 tränade minuter och målet var 2500. Kikar man på bilden nedan så syns en positiv trend vilket nog bidrar till att jag känner mig allt starkare igen.
Min träningsmängd det senaste året. I år har jag nått målet 5 av 8 månader. Snittet i år är 2446 minuter per månad så årets mål kan fortfarande klaras av. Då ska jag träna i snitt 2608 minuter per månad resten av året.
Igår söndag så körde jag race i källaren. Drog till med riktigt bra watt-siffror då jag höll 378 watt i 14 minuter. Det var längesedan jag pressade ur mig något liknande och det är bara någon enstaka gång jag har haft högre watt i 14 minuter.
Kroppen fungerar alltså, både i hyfsad volym och i watt.
Det är ändå en känsla av att vilja mer. Den här säsongen blev min 25:e raka tävlingssäsong med elitlicens. Troligtvis också min sista säsong med elitlicens. Det har blivit Billingeracet, Fjällturen gravel, Fjällturen MTB och Cykelvasan. Fina lopp allihopa men jag hade hoppats på mer än fyra lopp av mig själv. Senaste tre säsongerna har blivit lite så; för få lopp för att det ska kännas riktigt bra. En kropp som inte alltid har jobbat med mig och lite andra prioriteringar i livet har gjort att det har blivit så.
Men nästa år, då jäklar.
Tack för att du läste. Vi hörs här eller på annat håll inom kort igen, hoj!
Genom denna länk får du 5% på Cycplus som bland annat gör elektriska minipumpar: https://www.cycplus.com/?ref=henrikoijer
Den här länken ger 10% på Sirokos produkter: https://srko.co/henrikoijer
Koden Henrik10 ger 10% på https://hypericenordic.com






Inga kommentarer:
Skicka en kommentar