Hej och härlig fredag på dig!
Ja, som ni ser på bilden ovan och som rubriken redan har avslöjat så har jag cyklat MTB och det gick bra. Att det gick bra var inte självklart då jag under vintern och våren haft ont i den där armen jag bröt i september. Inte alltid, men om jag tex cyklar gravel och det blir lite sämre underlag eller ett potthål så har det gjort riktigt ont. Dessutom så är jag fortfarande klenare i handen och armen. Så att cykla MTB var jag faktiskt ganska orolig för hur det skulle kännas.
Så i onsdags var det dags för ett första pass på MTB i skogen och det gick riktigt bra. Känslan på cykeln var hur fin som helst och det var ett leende från öra till öra när jag trampade fram där i skogen. Visst, det finns saker som kan bli bättre men det var så långt över förväntan att jag blev alldeles lycklig inombords. Det där gick ju som en dans.
Passet jag körde var knappt två timmar där jag började vid Skoghall CKs klubbstuga där det finns en pumptrack. Jag körde några varv runt i den för att känna på kroppen och komma igång lite innan jag tog mig ut i skogen mot Kilenegården där jag körde Bonäsleden och sedan tillbaka till Skoghall igen. Skogarna var mestadels fina men en del blöthål fanns givetvis. Terrängen här är platt, högsta punkten i kommunen är 75 meter över havet och då är Vänern 44 meter över havet. Högsta punkten är dessutom ute på en annan Ö. Att det är platt var tacksamt för mig på premiären så att jag hinner få tillbaka lite flow och styrka i handen/armen innan jag beger mig utför i längre utförslöpor. Att terrängen är platt gör väl kanske också så att vattnet inte rinner undan lika lätt
Träningen flyter på bra i övrigt också. Igår så höjde jag min beräknade FTP på Zwift. Visserligen bara en watt men den räknas den med. Vi körde lagtempo och jag puttade upp FTPn från 334 till 335.
Genom denna länk får du 5% på Cycplus som bland annat gör elektriska minipumpar: https://www.cycplus.com/?ref=henrikoijer
Den här länken ger 10% på Sirokos produkter: https://srko.co/henrikoijer
Koden Henrik10 ger 10% på https://hypericenordic.com
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar