Image-map Startsidan Startsidan Startsidan Presentation Länkar Kontakt Sponsorer Övrigt

2025-03-30

MTB på Kilenegården




Hej och god morgon på dig!

Igår så tog jag min MTB och begav mig till friluftsområdet Kilenegården för att köra igenom alla spår som finns där. Det finns faktiskt fler spår än vad tavlan visade. Jag började med kortaste spåren och jobbade mig uppåt till 9.6 km som är det längsta spåret där.  

Det var några ute och gick eller joggade längs spåren men det var inte trångt på något vis. När jag hade kört igenom dom spår som jag såg skyltade uppe vid själva start/målområdet så kollade jag på skylten i bilden ovan igen och såg att den där rödvita 2.8:an hade jag inte kört. Så den försökte jag hitta. Körde tydligen fel i början men korsade sedan 2.8:an så då åkte den baklänges till starten. Körde ett varv och kände att den här lämpade sig bäst för cykel, inga vandrare/joggare på leden heller. Kanske för att den var så undangömd? Övriga spår var väldigt välfyllda med bark.

Jag bestämde mig för att gasa på ett varv på 2.8:an och det var först efteråt som jag såg att det var "Cykelspåret Kilene" enligt Strava. Inte så konstigt då att det inte var någon där och gick då kanske. Plus att det var lite mer undangömt än övriga spår. 




Passet på STRAVA.

Nu när jag har kört igenom alla lederna så kan jag konstatera att om man inte gillar bark så är det 2.8 man ska hålla sig till. Eftersom jag också blev trea på segmentet där så tänker jag att jag ska dit och försöka klättra lite i rankingen någon gång. 

På väg hem så rullade jag ur benen på några stigar och fick ihop nästan två timmars cykling denna fina vårdag. 


För er som missade det så la jag ut en ny video på YouTube häromdagen, den kan du se här: https://www.youtube.com/watch?v=QM-I9OXtMsc


Tack för att du läste dagens inlägg, idag ska jag köra skiten ur mig i källaren. Det kommer bli kul! 

Ha det bäst så hörs vi snart igen, hoj! 


Genom mina samarbeten kan jag erbjuda dig följande rabatter: 
Genom denna länk får du 5% på Cycplus som bland annat gör elektriska minipumpar: https://www.cycplus.com/?ref=henrikoijer
Den här länken ger 10% på Sirokos produkter: https://srko.co/henrikoijer 
Koden Henrik10 ger 10% på https://hypericenordic.com

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar