Image-map Startsidan Startsidan Startsidan Presentation Länkar Kontakt Sponsorer Övrigt

2026-10-27

Mässjobb, alternativ träning samt live stream i kväll!

Foto: React Sustainable Expo

Hej och god morgon på dig!

Bilden är från Persontrafikmässan, dit jag var på väg senast jag uppdaterade här. Då skrev jag att jag hade tagit med mig grejer för att kunna träna men det blev ingen träning på tisdag eller onsdag. Istället så blev det jobb på mässan samt gott att äta och gott att dricka. Det gick ingen nöd på mig om vi säger så.

På torsdagen så kom jag hem till Maria vid 8-tiden på kvällen och jag körde ett pass inomhus. Gjorde det även fredag, lördag och söndag pga risigt väder och bekvämlighet. 

Söndagens pass var dock inte bara bekvämt utan innehöll långa stunder med obekvämlighet. 



Jag kan meddela att jag har en stegsvit igen, just nu är den 10 dagar lång. Andra glada nyheter från Garmin-klockan är att jag i helgen hade två morgnar med 100 i Body battery och att jag tolkar bilden ovan som att jag kanske har bottnat i mitt beräknade VO2max. 

Igår så var jag ute och sprang lite på lunchen. Jag har, de senaste åren, blandat in alternativ träning i mitt liv. Så hösten och vintern är perioder då jag, lite mer medvetet, tränar annat än cykel. Att springa stigar är roligare än att springa vägar så det försökte jag göra igår även om det också var delvis på vägar. 

Jag har inte styrt upp något träningsprogram ännu men i kväll så kör jag poänglopp på Zwift Racing League, du kan se mitt lopp som startar 20:30 via min live stream här:


Stort tack för att du valde att läsa mitt blogginlägg, på återhörande inom kort! 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar