Hej och god Le Peloton-morgon!
Idag så var jag uppe långt före tuppen (05:05 ungefär) och gjorde mig i ordning för att köra Le Peloton. Tänkte i vanlig ordning att jag hinner nog cykla någon minut extra innan bara för att komma iväg i precis rätt tid för att hinna till samlingen.
På uppvärmningen så fick jag lite kallsvettningar och började se stjärnor. Ingen stark start direkt men jag tänkte att det där ger sig när man börjar trycka på och kroppens system går för fullt igen. Det blev bättre men ändå en lite svag känsla i kroppen framförallt på första sträckan.
Den andra sträckan är sedan en tid tillbaka uppdelad på två för att vi inte ska slakta igenom stora vattenpölar på en väg som också innehåller några stenar. Allt för säkerheten. Så jag fick ge mig från de tre starkaste på väg upp bara för att behöva köra halvfort runt vattenpölar och stenar för att återansluta.😖
Tredjesträckan gick ganska bra, jag fick (såklart) bita i en hel del och verkligen jobba med positiva tankar för att kunna hänga med men gjorde också det till spurten. Topp fyra!
En kaffe och macka på det och sedan så var jag nästan människa igen. Detta efter nästan 14 minuter med ett snitt på 317 watt på sista sträckan. Påminner mig själv om att jag var sjuk i förra veckan.
Nu blir det en dusch och sedan jobb. Stort tack för att du läste dagens inlägg. På återhörande snart igen, hoj!
Rabatter som du kan få via mina samarbeten:
10% på cykelkläder från Siroko: https://srko.co/henrikoijer
5% på e-pumpar från Cycplus: https://www.cycplus.com/?ref=henrikoijer
10% på kosttillskott och energiprodukter från Prozis: http://prozis.com/1lPNC
Koden Henrik10 ger 10% på massageprodukter från Hyperice: https://hypericenordic.com
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar