Hej och god morgon!
Igår så var jag tillbaka i cykelsadeln igen efter några dagars uppehåll pga sjukdom. Allt verkar ha fungerat bra med kroppen och ingen negativ reaktion denna gång. Väldigt skönt att känna.
Säsongen 2026 tog nyss slut och jag är supermotiverad på att börja träna inför nästa säsong igen. Jag tycker att det är en bra egenskap jag har, det här med att jag har lätt att motivera mig till saker och ting. Så nu har jag börjat smida små planer, funderat på träningsupplägg och liknande. Självklart så ska jag bli bättre, starkare och snabbare till nästa år. Så går åtminstone tankarna.
Passet igår blev en knapp timme zon 2 på Zwift mest för att se så att kroppen tyckte att det var okej att träna igen. På Zwift så kör jag ofta med tempocykel nuförtiden för jag håller på att uppgradera den. Jösses så tråkig aktivitet men vad gör man inte för att få en specialcykel...Något som var mer intressant och spännande var att det var första gången som jag körde med mina Zwift Play. Styrning har ju funnits länge på Zwift men jag har inte engagerat mig. Men nu när det är aktiverat också på Zwift Racing League så tänkte jag att det är dags.
Så nu har jag testat det och borde veta hur jag styr och vad knapparna gör till kvällens race. Jag tyckte att kontrollerna inte satt så bra på mitt styre men jag har hittat ett läge som fungerar. Knapparna i sig var inte så svåra att förstå vilken som gör vad så jag är övertygad om att det där kommer att gå bra.
I kväll så ska vi köra 4 varv på Innsbruckring, som är lite av en favoritbana. Det blir drygt 35 km tävling och först i mål vinner. Klassiskt och enkelt. Min form är kanske inte på topp men utvilade ben kan vara nog så viktigt när loppen inte är längre.
Passa på att kolla på min alldeles egna live stream från loppet här klockan 20:30 i kväll. Prenumerera på kanalen och aktivera aviseringar så missar du inte när jag lägger ut något eller kör en live stream.


Inga kommentarer:
Skicka en kommentar