Image-map Startsidan Startsidan Startsidan Presentation Länkar Kontakt Sponsorer Övrigt

2026-03-05

Tillbakablick, nuläge och en framåtblick

Hej och god dag! 

Våren har anlänt till delar av landet och största delen av landet åtnjuter vårtemperaturer. Solen skiner, snön smälter fort men här är det fortfarande mycket snö kvar. Det är väl vad man kallar för vårvinter.

Senast jag skrev här var 16:e februari och då var det dags för SWE-Cup på Zwift. Jag blev 14-14-17 på sista deltävlingens tre korta lopp. Resultaten var helt okej, lite färre deltagare än på tidigare race och känslan var tyvärr inte så bra den dagen. 
I totalen så slutade jag på 14:e plats och totalställningen kan ni hitta här: https://scf.se/e-cycling/2026/02/17/camilla-ahlberg-och-thomas-nilsson-totalsegrade-i-swe-cup-2026/ 

Utöver SWE-Cup så har jag hunnit träna en del, även längdskidor. Jag fick ihop 10 mil skidor i vinter, inte så mycket kanske men det var mycket mer än senaste vintern då det blev 2.3 mil. 
Senaste och kanske sista passet skidor denna vinter blev Sörskogs 17 km i lätt snöfall och nydragna spår. Himmelrike. Kommer det mer snö och blir spårdragning så åker jag gärna igen.

Jag har också kör Le Peloton med Lars Bleckur. Ja, det blev bara vi två som cyklade men vi var ändå tre på fikat. Bleckur och jag var ganska jämnstarka så det blev ett bra pass. Eller så håller han igen lite för min skull?!

Två korta videos från mina utomhuspass sedan 16:e februari:

Video Le Peloton:

Video skidor:


Förutom två utepass och ett gäng pass inomhus så blev det också ett par dagars skidåkning utför i Branäs förra veckan (sportlov).




Jag slängde också in en sen anmälan till Vasaloppet men sedan i fredags har jag varit sjuk så idag har jag min sjunde sjukdag och frånvaro från träningen. Jag får ta sikta på Vasaloppet nästa år istället. 

Lite surt att bli sjuk när jag hade fått till en bra ökning i kapaciteten den senaste tiden. Nu blir det till att börja om igen. Alla runt mig har redan varit sjuka också så det var väl mer eller mindre en tidsfråga innan jag skulle trilla dit och det är inget att göra något åt. 

Motivationen är hög och senaste dagarna har energin kommit tillbaka så jag tränar snart igen. Kanske imorgon. Kanske på lördag. Vi får se.

Här hemma så har jag dragit igång odlingen inför växthussäsongen 2026. Jag har också planterat om lite befintliga växter så nu står växterna och jag redo för våren. 


Jag har fyllt år också. Det gjorde jag förra torsdagen och idag så fyller min mor år. Stort grattis!


Det där var väl i korta drag vad som hänt senaste tiden. Även om jag älskar skidåkningen och gärna åker lite till innan skidorna ställs undan till nästa vinter så ser jag fram emot varmare dagar och torra vägbanor fria från grus nu. Jag har bestämt mig för att åka Siljan runt med ett snabbt gäng också. Det är Bleckur som samlat ihop ett Le Peloton-gäng. 
Annars är nog min första utomhustävling Billingeracet. Ser fram emot att tävla MTB igen, älskar det där långloppstävlandet. SWE-Cup Gravel ser också intressant ut. Första året i veteranklass också men i dom lopp jag tänker mig att åka så spelar det nog mindre roll. Jag vill verkligen fylla upp sommaren med härliga cykelminnen.
Mina äldsta barn tar studenten i år och bonusdottern tar examen så vi ska ha en fest här i juni. Det ser jag fram emot och planerar för. 


Tack för att du läste dagens inlägg. På återhörande snart igen, jag lovar! 


Rabatter som du kan få via mina samarbeten: 
10% på cykelkläder från Siroko: https://srko.co/henrikoijer 
5% på e-pumpar från Cycplus: https://www.cycplus.com/?ref=henrikoijer
10% på kosttillskott och energiprodukter från Prozis: http://prozis.com/1lPNC 
Koden Henrik10 ger 10% på massageprodukter från Hyperice: https://hypericenordic.com