Bild från Happyride.se
Hej på dig!
En vecka efter Billingeracet så är det väl hög tid att rapportera hur det gick tänker jag. Att jag inte har rapporterat tidigare beror givetvis på att det inte gick bra. Om det hade gått bra så kan ni vara säkra på att ni hade fått höra det väldigt snabbt.
Starten går nuförtiden uppe på Billingen och det liknade en XCO-start utan masterstart och startbacke. Tyvärr så blev det en stor vurpa efter ett par hundra meter och kort därefter så var det en till mindre vurpa. Här är ett kort filmklipp där man ser vurporna.
Sådant där verkar folk vilja se. 33500+ visningar nu. Jag filmade hela racet, är det någon som skulle vilja se den videon?
Som ni såg så missade jag båda vurporna och kom iväg ganska bra. Tyvärr, för mig, så var banprofilen sådan att det var ganska platt i 7-8 kilometer följt av dagens längsta utförsåkning.
Just åka utför är ju inte min arm- eller hands starkaste sida just nu. Jag tappade lite utför men ingen katastrof ändå. Känslan första milen var ändå att jag hade gått ut i kontrollerat tempo. Nere på platten så kördes Rydslingan med massor av stigar. Jag försökte överleva och längtade till den där backen.
Jag såg cyklisterna som slutade på placeringar runt 25e plats när vi närmade oss backen. Tyvärr så trasslade en kvist in sig i kassetten och rulltrissorna så jag blev tvungen att stanna för att slita loss delarna. Fick hjälp av någon åskådare också... Det tog 54 sekunder enligt min Garmin.
I backen så såg jag en grupp bakom och bestämde mig för att köra backen i ett kontrollerat tempo för att orka trycka på resten av loppet när vi väl var uppe. Du kan inte ana vad som hände sen...
Remmen till hjälmens spänne lossnade så att hjälmen inte satt fast under hakan. Det blev ett stopp för att fixa det och då tappade jag även den gruppen.
Tyvärr så hade handen börjat göra ont. Riktigt ont. Så jag kunde inte längre cykla snabbt på stig, bromsa hårt eller svänga skarpt. Istället så var jag tvungen att rulla försiktigt genom stigpartierna och sedan gasa lite på dom få grusvägar som fanns.
Det var mycket smärta och frustration sista delen av loppet. När jag bröt armen i höstas så tänkte jag att jag skulle vara glad om jag kunde cykla MTB på ett bra sätt igen. När sedan läkningen började gå snabbare under våren så tändes ett hopp om att det faktiskt till och med skulle gå att tävla bra igen. Formen är ju god och armen/handen har känts bra. Men. Kanske hade den där läkaren rätt som sa att det nog inte skulle gå att tävla MTB i år. Vi får se.
Nu har jag åtminstone tävlat och jag blev 39a bland samtliga deltagare. Med tanke på hur långsamt jag själv tyckte att det gick under andra halvan samt att jag fick stanna ett par gånger pga kvist och hjälm så är 39a ändå rätt bra. Kunde jag konstatera i efterhand. Under själva loppet och timmarna direkt efteråt så tänkte jag inte "ändå rätt bra" kan jag avslöja.
Eftersom armen/handen gjorde så ont på Billingeracet så har jag nu valt att inte köra Lida Loop den 25:e maj. Armen behöver mer återhämtning och rehab innan jag utsätter den för en MTB-tävling igen. Det är jättetråkigt att ha ont och jag vill att handen/armen blir bra. Mörksuggejakten i Rättvik 6:e juli blir nog nästa försök. Förutsatt att det känns bra inför tävlingen. Den tävlingen har också en tekniskt lätt bana vilket min hand/arm uppskattar.
Här kan du hitta resultat från Billingeracet 2025.
Som ett riktigt jäkla bra plåster på såren så åkte jag till Spanien dagen efter Billingeracet. Där har jag bland annat cyklat med Alejandro Valverde som du kan se i videon nedan. Mer från min Spanien-resa kommer i näst blogginlägg!
Jag kan avslöja att det var riktigt trevliga dagar i Spanien och när jag kom hem så höjde jag direkt mitt beräknade Vo2max, så spanienresor verkar vara bra för mig.
Nu ska jag sätta mig vid jobbdatorn här. Stort tack för att du läste. Tack till er som hejade och hjälpte till på ett eller annat vid under Billingeracet. Det är som att alla tävlingen kördes på hemmaplan och det är så härligt med ert stöd.
Vi hörs snart igen, då blir det Spanien-blogg. På återhörande!
Genom denna länk får du 5% på Cycplus som bland annat gör elektriska minipumpar: https://www.cycplus.com/?ref=henrikoijer
Den här länken ger 10% på Sirokos produkter: https://srko.co/henrikoijer
Koden Henrik10 ger 10% på https://hypericenordic.com
Jag kan inte nog vittna och ge Dr Lukas en miljon eloge för att han hjälpte mig att lösa den situation som bröt mitt äktenskap. Min fru skildes från mig på grund av lögner och manipulationer som jag aldrig gjorde eller avsåg. Det fanns aldrig en tid då jag tappade min sköld eller misslyckades med att leda henne på rätt sätt, men det fanns för många felaktiga människor runt omkring henne som manipulerade mig för att se mig som en mindre man och tro att jag inte var värd hennes kärlek och underkastelse, vilket fick henne att lämna. Jag gjorde mitt bästa men kunde inte, så jag var tvungen att kontakta Dr Lukas som åtgärdade problemen jag hade med henne. Det är en glädje att jag har min familj tillbaka och jag tror verkligen att glädjen och lyckan kommer att vara för evigt. Allt detta genomfördes med hjälp av Dr Lukas och resultatet av hans arbete visar sig aldrig överstiga 2 dagar. Maila honom via okukutemple@gmail.com eller skicka hans kontaktuppgifter till honom via WhatsApp. Kontakta honom på: +44-7469341745
SvaraRaderaAtt förlora den glädje och lycka jag delat med min fru i så många år krossade mig och lämnade mig ofullständig som man. Jag trodde att jag gjorde allt rätt och ledde henne i rätt riktning, inte förrän livet och dess problem uppstod och hon lämnade mig. Så många gånger försökte jag lösa problemen men ingenting fungerade och vid den här tiden flyttade hon till en annan stad vilket gjorde det svårare att vinna tillbaka henne. Jag hatade att jag var tvungen att låta våra missförstånd bli en stor orsak till våra separationer. Jag var tvungen att kontakta Dr Lukas som fick tag på mig och hjälpte mig att lösa problemen. Det var verkligen en fantastisk upplevelse och Dr Lukas gör underverk och som krönika på allt är min fru tillbaka hemma hos mig och min dotter och den här gången tror jag verkligen att kärleken och lyckan vi delade nu är för alltid och att ingenting någonsin kommer att bryta oss. Kontakta Dr Lukas andliga verk är superfantastiska och verkliga om du vågar behöva hjälp med att lösa dina problem med din make/maka. Hans WhatsApp-kontakt: +44-7469341745 eller maila honom via: okukutemple@gmail.com
SvaraRadera